Jakie dokumenty trzeba złożyć w sądzie, jeżeli zdecydowaliśmy się na rozwód bez orzekania o winie?

Może się czasem zdarzyć, że małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie. Można by rozstać się na mnóstwo sposobów, jednak w jakimkolwiek wypadku będzie potrzebna sprawa rozwodowa w sądzie.
Jeżeli małżonkowie chcieliby się rozwieść i podjęli decyzję o rozwodzie bezkonfliktowym czyli rozwodzie bez orzekania o winie, najpierw powinni tego typu postępowanie zainicjować oraz złożyć w 2 egzemplarzach pozew do właściwego sądu.

rok

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to sąd, w okręgu jakiego małżonkowie ostatnimi czasy mieszkali. Pozew o rozwód bez orzeczenia o winie nie może być złożony razem przez małżonków. Tego typu pozew powinna złożyć jedna osoba z małżeństwa, która będzie powodem zaś druga osoba okaże się pozwanym. W pozwie rozwodowym należy ustalić czego wymaga małżonek wnoszący pozew. Tym żądaniem będzie rozwód bez orzekania o winie. Jeśli małżeństwo posiada potomstwo w pozwie musi również wskazane być jak wykonywana będzie władza rodzicielska przez oboje rodziców po ich rozwodzie. Należy także wskazać w jaki sposób będą zachowywane kontakty z dziećmi i w jakiej wysokości powinny być ustalone alimenty. Jeśli w Twym wypadku najwłaściwszym wyjściem będzie rozwód Wrocław jest najlepszym miejscem, w jakim znajdziesz najlepszego adwokata.
tłumacz j. angielskiego

Autor: TED Translators
Źródło: http://www.flickr.com
W uzasadnieniu pozwu rozwodowego trzeba w skrócie opisać jak małżeństwo się układało oraz z jakiego z powodu małżonek wystąpił z pozwem rozwodowym. W pozwie powinno być oczywiście wskazane, że pomiędzy małżonkami wygasły więzi małżeńskie tzn. więź gospodarcza, fizyczna oraz duchowa. Musi być także napisane, że jest to rozkład trwały. Małżonek, który wnosi pozew o rozwód powinien pamiętać o uiszczeniu stałej opłaty od tego typu pozwu. Wynosi ona 600 zł.

Ciekawisz się tym działem? Czytaj więc dalej (https://www.traple.pl/obszary-prawa/ochrona-srodowiska/) o tym wątku w następnym tekście, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślimy, że Ci się spodoba.

Opłatę trzeba przekazać na rachunek odpowiedniego sądu, który będzie rozpoznawał sprawę.

Kiedy rozwód będzie orzeczony na zgodny wniosek obydwu małżonków bez orzekania o winie, wtedy po uprawomocnieniu się tego typu wyroku sąd zwraca powodowi połowę zapłaconej sumy czyli 300 zł. Po złożeniu pozwu rozwodowego należy czekać aż sąd wyśle jego odpis pozwanemu i wyznaczy czas rozprawy rozwodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*