Kiedy notariusz może nie dokonać czynności notarialnej?

Każdy notariusz sporządza najczęściej różne akty notarialne. Tego typu czynności, które są wykonywane przez notariuszy posiadają charakter tzw. dokumentu publicznego.
Do takich czynności notarialnych można by zaliczyć cały szereg działań.

fundamnety na budowie

Autor: crabchick
Źródło: http://www.flickr.com
Może to być sporządzanie umów udziału w spadku, który zawiera nieruchomość, zeznanie darczyńców w umowie darowizn, umowy zbycia spadków, umowy tyczące się zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, umowy spółek komandytowych, zeznanie nowego komplementariusza czy bardzo wiele innego typu czynności. Jeśli chodzi o wybór notariusza, to możemy na własną rękę zadecydować, do jakiego chcielibyśmy się udać, żeby załatwić swoje sprawy. Dobrze jest jednak dobrać takiego notariusza, który będzie wzbudzał zaufanie. Notariusz dokonuje swoje czynności notarialne w swej kancelarii.

pomoc przy podatkach

Autor: Gwydion M. Williams
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli jednak wymagają tego przeróżne swoiste sytuacji – tego typu jak dla przykładu zły stan zdrowia jednej ze stron, która chce dokonać czynności lub w takiej sytuacji, gdy notariusz protokołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy – wtedy jest uprawniony do dokonywania czynności notarialnych w innym miejscu. Niezwykle ważne jest to, że notariusz może odmówić wykonania czynności notarialnych, jeżeli czynność ta jest sprzeczna z prawem albo znajduje zastosowanie zasada wyłączenia notariusza z wykonywania danej czynności notarialnej. Odmienna taka okoliczność istnieje w takiej sytuacji, gdy notariusz posiada wątpliwości, czy strona czynności notarialnej posiada zdolności do czynności prawnych. W innych sytuacjach notariusz, jeżeli odmówi wykonania czynności notarialnej, będzie odpowiadać cywilnie oraz dyscyplinarnie.

Za dokonanie czynności notarialnych, notariuszowi należy się stosowna opłata, zatem tzw. taksa notarialna.

Jeśli masz ochotę rozszerzyć swoją wiedzę na przedstawiany temat, to zobacz nowy materiał, który na pewno będzie dla Ciebie niesamowicie wciągający.

Jest to określona opłata za różnorodne czynności notarialne, do której musi się dostosować każdy notariusz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*