W jakiej sytuacji może być orzeczona separacja i jakie są jej skutki?

Kiedy u małżonków pojawia się istotny kryzys oraz nie widzą oni możliwości, żeby ciągnąć wspólne życie, w takiej sytuacji w głowach małżonków pojawiać się rozpoczyna pytanie czy zdecydować się na rozwód czy separację.

rozwody

Autor: Office of Naval Research
Źródło: http://www.flickr.com
Obywatel

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - biznes

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Przy wyborze między rozwodem a separacją trzeba sobie zdawać sprawę z różnicy, która dzieli te 2 instytucje. Skutkiem rozwodu jest ustanie definITywne małżeństwa, które po rozwodzie przestaje istnieć. Po orzeczeniu przez sąd rozwodu oboje małżonkowie znowu mogą wziąć ślub. Separacja z kolei polega na uchyleniu przez sąd małżeńskiej wspólnoty, ale bez prawa wstępowania przez małżeństwo w inny związek małżeński. Orzeczenie separacji to nie jest okoliczność nieodwracalna.

Jeżeli szukasz ciekawych informacji na opisywany temat, odwiedź prawo spadkowe oleśnica nas, a zapewne odnajdziesz interesujące fakty.

Małżeństwo wciąż istnieje i jeżeli wystąpi zgodne żądanie partnerów, sąd orzec może o zniesieniu separacji. Orzeczona sądownie separacja przynosi możliwość późniejszego wniesienia sprawy o rozwód. Małżonkowie, którzy zostają w separacji są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeśli kwestie słuszności tego wymagają. Rozwody orzekane przez sądy nie wymagają pomocy w żadnej okoliczności.

W wypadku rozwodu jak i orzeczenia separacji przez sąd między małżonkami przestaje istnieć wspólność majątkowa oraz osoby takie nie dziedziczą po sobie. Należy pamiętać o tym, że między rozwiedzionymi małżonkami i małżonkami będącymi w separacji orzeczonej przez sąd, istnieje w przypadkach określonych obowiązek alimentacyjny. Po rozwodzie obowiązek tego typu w niektórych przypadkach może być ograniczony do 5-u lat. W wypadku separacji ograniczenie czasowe nie istnieje. Gdy rozwód będzie orzeczony przez sąd, w ciągu trzech miesięcy od tego aż orzeczenie się uprawomocni, ten z małżonków, który zmienił nazwisko w skutek zawarcia związku małżeńskiego, może powrócić do swego starego nazwiska, lecz musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.

Po orzeczeniu separacji przez sąd, małżonek nie ma możliwości zmiany nazwiska. Żeby sąd mógł orzec separację, w takiej sytuacji wystarczające jest wykazanie, że nastąpił zupełny rozkład pożycia pomiędzy małżonkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*