Czym na co dzień trudni się tak zwany notariusz?

Rejent jest jednostką realizującą tzw. zawód „zaufania publicznego”, dokonującą czynności, którym strony potrzebują, czy też są obowiązane nadać postać aktu notarialnego bądź inną formę wymagającą obecności rejenta.
Rejestr czynności, jakich można dokonać u notariusza, jest jednakowy w całym kraju – niezależnie od tego, czy jest to Kraków, czy jakiekolwiek inne miasto – w każdej kancelarii realizowane będą jednakowe czynności notarialne.

czynności notarialne

Autor: MEdia Forum
Źródło: MEdia Forum
Powszechnie kojarzącymi się z pracą notariusza działaniami jest bez wątpliwości dokumentowanie rozmaitego typu umów tyczących się mieszkań – przeważnie umów darowizny i sprzedaży. Nie obowiązuje przy tym tzw. rejonizacja – bez znaczenia będzie, czy aktów dokonał notariusz (zobacz: notariusz Katowice) w Warszawie czy może w innym mieście.
U rejenta zdołamy także zawiązać spółkę, sporządzić ostatnią wolę czy akt upoważnienia. Nie każdy jednakże ma pojęcie, że przeprowadzić w tym miejscu można również sprawy spadkowe, sporządzając tzw. akty zaświadczenia dziedziczenia. Ewentualność ta istnieje od 2008, jednak zdarzają się przypadki, w których klienci nie wiedzą, że tego typu sprawę załatwić może także rejent. Przed realizacją jakichkolwiek aktów najlepiej jest umówić się uprzednio na informacyjne spotkanie, na jakim przedstawimy kwestię, którą chcielibyśmy załatwić. Na takowe spotkanie należy zabrać dokumenty tyczące się konkretnego zagadnienia – daleko uprości to rozmowę z notariuszem oraz da mu wyraźny pogląd na naszą sprawę. Informacyjne spotkanie jest gratISOwe.

Po owym spotkaniu a także dostarczeniu do kancelarii wszelakich niezbędnych dokumentów jak też informacji, trzeba umówić się z rejentem na termin dokonania notarialnych czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*