Prawidłowe oznakowanie numeryczne budynków jest niezwykle istotne, kiedy interweniować musi pogotowie czy straż pożarna.

Kwestia prawidłowego oznakowania budynków, jest przedmiotem regulacji aktu prawnego – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Administratorzy często nie mają świadomości, że odpowiednie oznakowanie obiektów należy do ich powinności. Chodzi o założenie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości. Dodatkowo, taką tablicę trzeba prawidłowo oświetlić. Właściwe oznaczenie budynków ma istotną rolę wagę, w codziennej pracy służb noszących odpowiedzialność za bezpieczeństwo i porządek oraz pracowników służby medycznej.

numer domu

Autor: Thomas Abbs
Źródło: http://www.flickr.com
Administratorzy domów nie są w zupełności zorientowani z konsekwencji, iż brak szyldu z numerem porządkowym posesji może bardzo wydłużyć czas oczekiwania na przybycie policji bądź przyjazd karetki pogotowia. Często zdarza się bowiem, że ratownicy medyczni, straż pożarna czy też radiowóz kluczą po terenie, dowiadując się o właściwy miejsce zamieszkania. Poniekąd trwoniąc drogocenne minuty, które mogą uratować czyjeś życie lub zdrowie. Właściciele posesji powinni zatem posiąść wiedzę, że samo umieszczenie na budynku ozdobnego numeru to za mało. Od estetycznej ważniejsza jest informacyjna funkcja tabliczki na nieruchomości. Dlatego kiedy dom posadowiony jest w dalszej części ogrodzonej posesji, wywieszkę z liczbą porządkową trzeba umieścić nie tylko na nim, ale również na ogrodzeniu.

numer domu

Autor: unblessed_scalar
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym według polskiej normy obiekty budowlane muszą mieć prawidłowo oznaczone drogi ewakuacyjne, po to aby zapewnić szybką i niezawodną ucieczkę osób z obszaru zagrożonego pożarem. Muszą także zostać oznaczone tablicami ochrony przeciwpożarowej.

Masz chęć poznać opisywany problem pod innym kontem? Jeśli tak, to najlepszą metodą byłoby kliknięcie w ten link. Tam zweryfikuj szczegóły (http://www.ozieblowski.pl/blog/praworodzinne/uchylanie-sie-od-alimentow/).

Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi przebywających w obiektach, oznaczenia ewakuacyjne są istotnym identyfikatorem w czasie ewakuacji. Oznakowanie budynków wywieszkami i znakami ewakuacyjnymi, daje użytkownikom świadomość bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa będą mogli z łatwością znaleźć drogę ewakuacji na zewnątrz z budynku.

Oznakowaniem budynków zajmują się także agencje reklamowe, a działalność tego typu ma służyć promocji produktów i marek, czy zwyczajnie – lokalizacji przedsiębiorstw. Więcej na ten temat w tym miejscu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*