Czym się odróżnia profesja prawnika i adwokata? Za co odpowiada jest jeden i drugi fachowiec? Co jest ważne w tej sprawie

Niektóre osoby mają kłopot z rozumieniem, kim jest prawnik i adwokat. Zdaje się, że jeden, jak i drugi trudni się tym samym, ale nie jest to właściwy trop. Co prawda, oba zawody stają się do siebie coraz bardziej zbliżone, jednak jest jeszcze sporo różnic i to na bardzo kluczowych obszarach. Z tego powodu powinniśmy powiedzieć, że są to inne zawody. Czym więc się zajmuje adwokat a czym radca prawny?

prawo

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Adwokat to osoba udzielająca pomocy prawnej, zwłaszcza zaliczamy do tej grupy pomoc prawną. Co więcej, tworzy opinie prawne, sporządza projekty aktów prawnych, tworzy oraz ocenia umowy cywilnoprawne, analizuje klauzule umowne. Jest odpowiedzialny za przygotowanie pozwów w cywilnych rozprawach, mogą one odnosić się do nieruchomości, odszkodowań czy zadośćuczynień. Odpowiada za przygotowanie wniosku, przykładowo o stwierdzenie nabycia spadku, a również jest odpowiedzialny za kwestie rodzinne, czyli trudni się kwestiami alimentów czy rozwodów. Co jeszcze można powiedzieć o tym zawodzie? Zobacz również: ()

Adwokat, przy pomocy udzielonego pełnomocnictwa jest w stanie występować przed urzędami czy sądami, ma prawo negocjować także w imieniu klienta. Zasięg podmiotowy czy przedmiotowy pomocy prawnej, która może być udzielana przez adwokata (warto zobaczyć ofertę – adwokat sprawy rodzinne warszawa) nie jest ograniczona prawem, zaś w wykonywaniu swoich powinności zawodowych jest on podległy głównie konstytucji i ustawom. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego, czyli prawnika definiuje ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o radach prawnych. Głównym założeniem tego przepisu jest informacja, iż prawnik odpowiada za udzielanie pomocy prawnej. Jednak prawnik nie ma prawa występować jako obrońca w sprawach karnych czy karnoskarbowych. Zobacz stronę:

prawo
Co więcej, pomoc prawna często jest definiowana jako oferowanie porad, tworzenie opinii i projektów aktów prawnych, oraz wiadomo, występowanie przed sądami i urzędami. Jeśli chodzi o najbardziej istotną różnicę, jaka ma bardzo duże znaczenie z perspektywy potencjalnego klienta, to jest nią zasada, iż jedynie adwokat może być obrońcą w sprawach karnych. Natomiast prawnik nie jest w stanie występować jako reprezentant swojego klienta w tego typu sprawach. Jak odnaleźć prawnika lub adwokata? Najbardziej korzystnie w sieci, wpisując na przykład frazę prawnik w Szczecinie. Dzięki temu zwiększa się nasza szansa na odnalezienie profesjonalnego specjalisty. Wiadomo, w każdym dużym mieście są tacy specjaliści, a ogłaszają się właśnie najczęściej w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*