Chciałbyś zdobyć patent na swój znak towarowy? Sprawdź, jak dokonać rejestracji

Nasze prawa autorskie w Internecie oraz nie tylko mogą zabezpieczać znaki towarowe. Nadawane są, jeśli tylko wystąpimy ze stosownym wnioskiem o rejestrację. Jak trzeba ją przeprowadzić?
Na początek musimy wybrać znak, jakim chcemy określać nasze artykuły albo usługi. Znak może mieć zarówno formę symbolu graficznego, a także piosenki czy ustalonego kształtu, który nie będzie mógł być użytkowany przez inne zakłady czy firmy.

Prawo patentowe

Autor: Archives New Zealand
Źródło: http://www.flickr.com
Znak zawsze przypisywany jest do rzeczy lub do wskazanego przez nas działania, więc należy to precyzyjnie ustalić w składanym przez nas wniosku, aby dostać patent. Należy także wnikliwie zastanowić się nad potencjalnym zastosowaniem znaku w kolejnych latach, albowiem nie ma ewentualności dopisania towarów do znaku, który już był zarejestrowany. Więcej na .

Wniosek musimy złożyć w odpowiednim urzędzie. Robimy to samodzielnie bądź z pomocą pełnomocnika, jakim jest tzw. rzecznik patentowy. Jeśli wybierzemy jego usługi, będziemy pewni rzetelnie opracowanego wniosku, a przy tym zostanie on z miejsca oceniony profesjonalnym okiem, jakie ma szanse na rejestrację. Razem ze składaniem wniosku należy uregulować należytą opłatę. Urząd Patentowy ma za zadanie skontrolować czy nasz znak może otrzymać patent i prowadzi w związku z tym gruntowne badania. Precyzyjnie sprawdza czy zostały dopełnione wszelkie formalności, a potem przegląda wykaz towarów, które zostały umieszczone na liście.

Niekiedy może się okazać, że dane pozycje trzeba będzie przenieść w inne miejsce, ponieważ zostaną inaczej sklasyfikowane przez Urząd. Weryfikowana jest także tzw. zdolność rejestracyjna znaku, tzn. Urząd ocenia między innymi czy znak nadaje się do obrotu danymi towarami oraz czy nie narusza niczyich praw czy dobrych obyczajów.

Jeżeli nie wystąpią żadne zastrzeżenia, Urząd wydaje zezwolenie typu a na opatentowanie znaku, o ile będzie uiszczona opłata rejestracyjna oraz opłata za publikację. Czas oczekiwania na decyzję urzędu to nawet 16 miesięcy. Teraz już wiesz, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, by nie okazało się, iż ktoś już Cię ubiegł i będziesz zmuszony zastanawiać się nad nowym oznakowaniem swoich wyrobów lub usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*